הטיפול המשפחתי

הטיפול המשפחתי רואה את האדם כחלק ממערכת משפחתית רחבה. במערכת זו, כל חלק משפיע ומושפע משאר החלקים, וכל שינוי שמתרחש, משפיע על המערכת כולה. טיפול משפחתי בא לשפר את התקשורת בתוך המשפחה, לספק כלים ומיומנויות להתמודד עם מצבים שונים, ללמד פתרון בעיות בדרכים אדפטיביות יותר, לספק תמיכה לבני המשפחה העוברים את התהליך המורכב, לשפר את איכות חייהם של בני המשפחה ושל התא המשפחתי ולהפחית את רמת החרדה והמתח ביחסים בתוך המשפחה.

family-640x385_edited.jpg

בשנים האחרונות, מתרחשים שינויים רבים במבנה המשפחתי המסורתי. שינויים אלו מובילים לדינאמיקות ודפוסים חדשים ולאינטראקציות ייחודיות בתוך התא המשפחתי. כתוצאה מכך, ההתמודדויות משתנות עבור כל בני המשפחה, מהילדים המתמודדים עם קשיים שונים ועד להורים בסוגיות חינוך, זוגיות ומשפחה.

קשיים משפחתיים יכולים לצוץ בעקבות אירועים המתרחשים מחוץ למשפחה או בתוכה. אירועים אלו יכולים להיות שליליים, כגון: מחלה, גירושין, בגידה, אובדן (מוות), אירוע טראומתי, קשי גיל ההתבגרות ועוד. כמו כן, הקושי עלול לנבוע גם מאירועים חיוביים כגון: נישואין שניים, לידת אח, שילוב משפחה בפרק ב', אימוץ, עבודה חדשה או כל אירוע אחר הדורש הסתגלות מצב בני המשפחה.